Het Waterliniemuseum ligt op Fort bij Vechten in Bunnik, een fort uit de negentiende eeuw midden in het groen. Van buitenaf zie je bijna niets: het museum is in de grond gebouwd. Binnen ontdek je hoe Nederland zich van 1588 tot 1940 met water verdedigde. Je ontmoet de mensen achter de linie en stapt in het leven op de forten. Op een maquette van vijftig meter lang zet je zelf de polders onder water. Met een VR-bril maak je een parachutesprong boven de Nieuwe Hollandse Waterlinie. En op dit fort komen twee werelderfgoederen samen.
- Adres
- Achterdijk 12, Bunnik (Fort bij Vechten)
- Soort museum
- Geschiedenis
- Museumkaart
- Geldig
- Fort
- Gebouwd tussen 1867 en 1870, ongeveer 17 hectare
- Museum geopend
- Oktober 2015
Wat je ziet in het Waterliniemuseum
De vaste tentoonstelling Sterk Water vertelt het verhaal van de waterlinies met persoonlijke verhalen, originele stukken en replica's, werkende modellen en digitale media. Je ziet hoe het leven op de forten eruitzag tijdens de Eerste Wereldoorlog, toen de Nieuwe Hollandse Waterlinie in 1914 in werking trad. Het hoogtepunt is de maquette van vijftig meter in de open lucht, waarop je de inundatie zelf in gang zet en het land daarna weer droogpompt. Zo snap je meteen hoe een ondergelopen polder een vijand tegenhield. In de VR-ervaring spring je met een parachute boven de linie. Het Waterliniemuseum heeft ook aandacht voor de Romeinen en voor de planten en dieren op het fort.
Fort bij Vechten: twee werelderfgoederen op één plek
Fort bij Vechten werd tussen 1867 en 1870 gebouwd als onderdeel van de Nieuwe Hollandse Waterlinie. Het beslaat zo'n 17 hectare en is het op één na grootste fort van de linie. Een brede gracht omringt 22 gebouwen, waaronder batterijen, bomvrije kazernes en wachtgebouwen. Bij de bouw van het fort kwamen resten van een Romeins fort tevoorschijn. Daardoor is dit volgens het museum de enige plek ter wereld waar twee werelderfgoederen van UNESCO samenkomen: de Hollandse Waterlinies en de Limes, de grens van het Romeinse Rijk. Het Waterliniemuseum opende in oktober 2015, na drie jaar bouwen. Je komt binnen via de doorgebroken achterwand van een van de bunkers.
Tips voor je bezoek aan het Waterliniemuseum
Je Museumkaart is geldig in het Waterliniemuseum. Reserveren is volgens het museum niet nodig; je rekent af aan de kassa. Plan na je bezoek een wandeling over het fortterrein en langs de gracht. Het museum heeft een café en een winkel. Met kinderen zit je hier goed: er zijn regelmatig activiteiten voor de kleintjes, en je kunt er een kinderfeestje vieren in de bomvrije kazerne. Kom je met de bus, stap dan uit bij halte Oud Amelisweerd. In de buurt ligt Landhuis Oud Amelisweerd, dat je makkelijk aan je dag toevoegt. Meer musea over oorlog en verdediging vind je op de kaart met geschiedenismusea.
Veelgestelde vragen over het Waterliniemuseum
Is de Museumkaart geldig in het Waterliniemuseum?
Moet je reserveren voor het Waterliniemuseum?
Wanneer is Fort bij Vechten gebouwd?
Welke twee werelderfgoederen komen samen bij Fort bij Vechten?
Is het Waterliniemuseum leuk voor kinderen?
Plan je bezoek
Tickets voor musea en attracties in Utrecht vind je bij onze ticketpartner Tiqets.
Musea in Utrecht