The Black Archives is een archief en ontmoetingsplek over zwarte geschiedenis, cultuur en literatuur, aan de Zeeburgerdijk in Amsterdam Oost. De collectie telt meer dan 20.000 stukken: boeken, documenten, foto's en nalatenschappen van zwarte denkers en activisten. Het begon met de bibliotheek van de Surinaamse socioloog Waldo Heilbron. Je komt er voor een tentoonstelling, maar ook om te lezen, te praten en vragen te stellen. Verhalen die elders vaak onderbelicht blijven, staan hier centraal. Sinds april 2026 zit het archief weer in het pand van vereniging Ons Suriname, onder één dak met het Suriname Museum.
- Adres
- Zeeburgerdijk 21, Amsterdam Oost
- Soort museum
- Geschiedenis: archief en tentoonstellingen
- Opgericht
- 2015, in Amsterdam Noord
- Collectie
- Meer dan 20.000 stukken
- Gebouw
- Hugo Olijfveld Huis van vereniging Ons Suriname, samen met het Suriname Museum
Wat je ziet bij The Black Archives
Het archief bestaat uit nalatenschappen van mensen die zwarte geschiedenis in Nederland en daarbuiten hebben vastgelegd of mee hebben gemaakt. Zo is er de collectie van Otto en Hermina Huiswoud. Otto wordt door historici gezien als het eerste zwarte lid van de Amerikaanse communistische partij en was na de Tweede Wereldoorlog voorzitter van Ons Suriname. In de Community Corner staan zo'n 400 boeken, ingedeeld in thema's als Queer Perspectives, Diaspora en For the Kids. Die kun je tijdens openingstijden inzien. Daarnaast zijn er wisselende tentoonstellingen. Een deel van het archief is ook digitaal te doorzoeken, zodat je thuis alvast kunt kijken wat er is.
Van Amsterdam Noord naar de Zeeburgerdijk
Het archief komt voort uit het New Urban Collective, in 2011 begonnen als vereniging voor zwarte studenten en studenten van kleur. Op 13 juni 2015 opende in Amsterdam Noord het New Urban Café, met de bibliotheek van Waldo Heilbron als basis. Zijn zonen Miguel en Thiemo Heilbron brachten die samen met Jessica de Abreu en Mitchell Esajas onder. In 2016 verhuisde het archief naar het Hugo Olijfveld Huis aan de Zeeburgerdijk, het pand van Ons Suriname, de oudste Surinaamse vereniging van Nederland. Vanaf 2024 zat het tijdelijk in Zuidoost. Na een opknapbeurt van het pand keerde het archief in april 2026 terug naar Oost, met betere klimaatbeheersing voor de collectie.
Tips voor je bezoek aan The Black Archives
Met een ticket voor de tentoonstelling krijg je ook toegang tot het archief en het Suriname Museum in hetzelfde pand. Kom je alleen voor het archief, meld je dan bij de balie van het museum. De collectie Huiswoud bekijk je alleen op afspraak, in een geklimatiseerde ruimte. Zoek je iets specifieks, mail dan vooraf om te vragen of het materiaal beschikbaar is. Voor groepen en scholen zijn er rondleidingen, vanaf groep 7 en 8 van de basisschool. Het archief is niet elke dag open, dus check de dagen vooraf. Wil je meer plekken ontdekken die de geschiedenis van Nederland van een andere kant laten zien, kijk dan op de kaart met geschiedenismusea.
Veelgestelde vragen over The Black Archives
Wat is The Black Archives?
Waar zit The Black Archives?
Wie heeft The Black Archives opgericht?
Kun je de collectie zelf inzien?
Geeft het archief rondleidingen?
Plan je bezoek
Tickets voor musea en attracties in Amsterdam vind je bij onze ticketpartner Tiqets.
Musea in Amsterdam