Museum Sint Paulushofje in Etten-Leur ligt verscholen achter een oude poort aan de Markt. Je stapt een hofje binnen met dertien huisjes rond een pleintje met een pomp. In een deel van die huisjes is het museum ingericht, de rest wordt nog bewoond. Binnen zie je een boerenwoonkamer en de werkplaatsen van een wagenmaker, een looier en een smid. Zo leefden en werkten mensen in Etten en Leur rond 1900. Vincent van Gogh zette hier in 1881 zijn eerste stappen als kunstenaar. Hieronder lees je wat je ziet en hoe je het hofje combineert met de Van Gogh Kerk.
- Adres
- Markt 59, Etten-Leur
- Soort museum
- Streekgeschiedenis en Van Gogh
- Museumkaart
- Geldig
- Gebouw
- Hofje uit 1681, rijksmonument
- Hoort erbij
- Van Gogh Kerk aan de Markt 4, één ticket voor beide
Wat je ziet in Museum Sint Paulushofje
Het museum vertelt de geschiedenis van de dorpen Etten en Leur en hoe ze samen één gemeente werden. Je loopt door een boerenwoonkamer en langs de werkplaatsen van een wagenmaker, een looier en een smid. Het gereedschap ligt klaar alsof de vakman even weg is. Zo krijg je een beeld van het dorpsleven dat Van Gogh om zich heen zag. Andere zalen gaan over de psychiatrische zorg in het begin van de twintigste eeuw en over de eerste gemotoriseerde vluchten, met een opstelling rond een Wright Flyer. Neem ook de tijd voor het hofje zelf: het pleintje met de pomp hoort net zo goed bij je bezoek.
Het hofje en de Van Gogh Kerk
Het Sint Paulushofje werd gesticht in 1681 als woonplek voor arme vrouwen. Dertien huisjes staan rond een pleintje, en je komt binnen door een historische toegangspoort. Het hofje is een rijksmonument. Een paar minuten lopen verderop staat de Van Gogh Kerk, waar de vader van Vincent zeven jaar dominee was. Daar draait de Van Gogh Experience, een voorstelling van een kwartier met projecties op ware grootte en geluid. In een brief aan Theo uit oktober 1881 schreef Vincent vanuit Etten: met dat schilderen begint mijn eigentlijke carrière. Kerk en hofje vormen samen Van Gogh Etten-Leur, en je bezoekt ze met één ticket.
Tips voor je bezoek aan Museum Sint Paulushofje
Je Museumkaart is geldig. Begin in de Van Gogh Kerk, waar ook een gratis audiotour beschikbaar is, en loop daarna naar het hofje. Zo zie je eerst wie Vincent was en daarna de wereld waarin hij hier rondliep. Reken op een paar uur voor beide locaties. Bij de stadswinkel aan de Markt koop je een boekje voor een korte Van Gogh wandeling door het centrum. Er zijn ook fietsroutes door het buitengebied. Wil je zijn spoor verder volgen, lees dan Van Gogh in Nederland en bezoek zijn geboortedorp in het Vincent van GoghHuis in Zundert.
Veelgestelde vragen over het Sint Paulushofje
Kun je met de Museumkaart naar Museum Sint Paulushofje?
Is één ticket geldig voor het hofje en de Van Gogh Kerk?
Wat deed Van Gogh in Etten?
Hoe oud is het Sint Paulushofje?
Is Museum De Kunst van het Leven hetzelfde museum?
Plan je bezoek
Tickets voor het Sint Paulushofje bestel je bij onze ticketpartner Tiqets.
Tickets voor het Sint Paulushofje